Budownictwo jest branżą, w której górnicy z łatwością znajdą nowe zatrudnienie. Najpierw jednak, muszą chcieć zmienić swoją dotychczasową pracę.

15 kwietnia Polska Zielona Sieć zorganizowała webinar na temat potencjału tworzenia nowych, zielonych miejsc pracy dla górników. W wydarzeniu brali udział eksperci z Instytutu Badań Strukturalnych oraz doradczynie zawodowe z Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie.

Jan Frankowski oraz Joanna Mazurkiewicz z IBS podkreślali, że potencjał tworzenia nowych miejsc pracy przy termomodernizacjach budynków jest większy niż w sektorze odnawialnych źródeł energii. Aktualnie w Polsce są 84 tys. miejsc pracy związanych z termomodernizacją budynków mieszkalnych, a przy jeszcze lepszej polityce zachęt do zwiększania efektywności energetycznej, może być ich nawet o 100 tys. więcej! Powód? W kraju ostatnio podwoiło się zapotrzebowanie na ocieplenie przegród budynków; czyli ścian, dachów, podłóg oraz wymianę okien. Polacy coraz częściej decydują się też na modernizację instalacji grzewczych. W szybkim rozwoju tego rynku pomaga, że nie wszystkie prace związane z termomodernizacją wymagają wysokich kwalifikacji. Niemal połowa popytu na pracę przy tego typu budowach, to popyt na niewykwalifikowanych robotników.

źródło: Instytut Badań Strukturalnych, Jak ograniczyć koszty społeczne zamknięcia kopalń?

Z badań IBS wynika, że w Wielkopolsce obecnie ok. 7 tys. osób pracuje przy termomodernizacji budynków mieszkalnych. W momencie przyspieszania tempa prac, np. w związku ze sprawiedliwą transformacją regionów górniczych, branża może urosnąć nawet do 12 tys. miejsc pracy.

Marta Makowska i Patrycja Zastawa z Powiatowego Urzędu Pracy w Koninie mówiły o tym, jakimi formami wsparcia zawodowego dysponuje region Wielkopolski Wschodniej. Są to między innymi zasiłki, świadczenia na szkolenia i staże, czy refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

Makowska i Zastawa przedstawiły na webinarium narzędzie, tzw. “barometr zawodów”, dzięki któremu osoby poszukujące pracy mogą sprawdzić jakich zawodów potrzebuje w danym momencie, dany region. Ponadto doradczynie wskazały, że dzięki stronie http://umiejetnosci2030.pl/, można dowiedzieć się, jakie umiejętności i kwalifikacje będą potrzebne w perspektywie rozwoju nowych miejsc pracy, w ciągu następnej dekady.

Eksperci podkreślają, że zielone miejsca pracy związane z sektorem transportu zbiorowego, odnawialnymi źródłami energii, budownictwem i gospodarką odpadami będą w przyszłości prężnie się rozwijały. Niestety jednak osoby odchodzące z kopalń, które wiele lat przepracowały na jednym stanowisku, nie mają rozeznania, jak wygląda rynek pracy. Ich praktycznych umiejętności, nieraz bardzo wysokich, często nie potwierdzają żadne certyfikaty. To może być barierą w podjęciu nowej pracy, mimo dużego doświadczenia. W związku z tym kluczowe jest rozwijanie możliwości uzupełnienia kwalifikacji i szkoleń dla byłych górników i pracowników kopalni.

Pomimo tego, że Powiatowy Urząd Pracy dysponuje takimi instrumentami, jak dofinansowanie zatrudnienia, doposażenie stanowiska pracy, czy wsparcie kosztów inwestycyjnych na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, to niewielu bezrobotnych, również byłych górników, jest zainteresowanych tą formą wsparcia. Narzędzia te nie są atrakcyjne, ponieważ wiele osób z regionu woli wyjechać za granicę, gdzie zarobki są wyższe niż szukać pracy na miejscu. Zdaniem ekspertek z PUP w Koninie nie bez znaczenia też są psychologiczne bariery związane z radykalną zmianą życiową i koniecznością nauczenia się całego zestawu nowych umiejętności.  

Po więcej szczegółów na temat rynku pracy związanego z termomodernizacją zapraszamy na nasz kanał na Youtube, gdzie znajdziecie pełną transmisję relację z trzeciego dnia webinariów.

A już wkrótce, 27 kwietnia, rusza nowe szkolenie online organizowane przez Polską Zieloną Sieć. Zapoznacie się na nim z zagadnieniami Sprawiedliwej Transformacji i procesem tworzenia Terytorialnego i Krajowego Planu Sprawiedliwej Transformacji.

Na bezpłatne szkolenie możecie zapisywać się TUTAJ

Aktualności