10 września (godz. 14:00 – 15:30) Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć zaprasza na webinar poświęcony Sprawiedliwej Transformacji regionów węglowych.
Formularz rejestracyjny – https://docs.google.com/forms/
Sprawiedliwa transformacja to proces zmiany rodzaju gospodarki z wysokoemisyjnej na zeroemisyjną ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu lokalnej ludności pod względem ciągłości zatrudnienia i środowiska w którym żyją. Polega ona na stworzeniu alternatywnych gałęzi gospodarki i zapewnieniu miejsc pracy osobom, które je stracą w wyniku stopniowego zamykania przedsiębiorstw takich jak kopalnie czy elektrownie. Musi ona przebiegać zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem i z udziałem społeczności, której ona dotyczy.
Nasi eksperci, Alina Pogoda i Mateusz Kowalik, przedstawią założenia procesu sprawiedliwej transformacji i jej znaczenie dla regionów węglowych. Opowiedzą o źródłach finansowania, przede wszystkim o unijnym Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – zarówno obecnym, jak i o rekomendacjach dla kolejnego unijnego budżetu od 2028 roku. Pokażą też jak w ten proces mogą zaangażować się organizacje pozarządowe.
Do udziału w webinarze zapraszamy szczególnie przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Agenda spotkania:
14:00 – 14:05 – powitanie uczestników
14:05 – 14:45 – prezentacje ekspertów
14:45 – 15:25 – sesja pytań i odpowiedzi
15:25 – 15:30 – podsumowanie i zakończenie
Webinar będzie tłumaczony na jęz. migowy (PJM)
Formularz rejestracyjny – https://docs.google.com/forms/
Nasi eksperci:
Alina Pogoda – specjalistka ds. Sprawiedliwej Transformacji. Inżynier górnictwa i geologii, magister inżynierii ekologicznej. Wcześniej współpracowała z Fundacją im. Heinricha Boella i Fundacją Strefa Zieleni.
Mateusz Kowalik – specjalista ds. Sprawiedliwej Transformacji. Magister europeistyki, analityk bankowy, specjalista łańcucha dostaw i dziennikarz. W Polskiej Zielonej Sieci zarządza projektem dotyczącym sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej. Miłośnik wielodniowych wycieczek rowerowych z sakwami, amator kąpieli w jeziorach o każdej porze roku.
Webinar jest realizowany w ramach projektu Zielone Fundusze dla NGO dofinansowanym z Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich.