Transformacja przemysłowa, ubóstwo energetyczne oraz przyszłość systemów ciepłowniczych – to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas Dorocznego Dialogu Politycznego, który odbył się w Koninie w dniach 24–25 czerwca 2025 roku. Ponad dwustu przedstawicieli regionów górniczych z całej Europy debatowało o wyzwaniach i szansach sprawiedliwej transformacji. 

Celem spotkania było podsumowanie postępów osiągniętych od momentu uruchomienia inicjatywy w 2018 roku oraz omówienie wspólnych wyzwań, z jakimi mierzą się regiony odchodzące od węgla w obliczu szybko zmieniającego się krajobrazu energetycznego. W Koninie debatowano m.in. o transformacji przemysłowej, ubóstwie energetycznym, przyszłości systemów ciepłowniczych oraz o kompetencjach niezbędnych w gospodarce neutralnej klimatycznie.

W wydarzeniu wzięli udział kluczowi europejscy i unijni decydenci, w tym Matthew Baldwin – Zastępca Dyrektora Generalnego DG ENER Komisji Europejskiej, Petr Kulhánek – Minister Rozwoju Regionalnego Czech oraz Aleksander Jevšek – Minister Spójności i Rozwoju Regionalnego Słowenii. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń między regionami górniczymi z całej Europy, w tym także z krajów Bałkanów Zachodnich.

Konin gospodarzem europejskiego dialogu

Gospodarzami wydarzenia były Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Konin oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie, które przygotowały dla uczestników nie tylko panele dyskusyjne, ale także wizyty studyjne m.in. do elektrowni ZE PAK-u oraz koparki Dolores. Wydarzeniu towarzyszyły sesje organizowane przez partnerów takich jak Bankwatch Network, Bloomberg Philanthropies czy Forum Energii, które pozwoliły przyjrzeć się kulturowym i społecznym aspektom transformacji oraz zacieśnić międzynarodowy dialog.

Doroczny Dialog Polityczny to nie tylko miejsce rozmów, ale też impuls do dalszych działań. Wielkopolska Wschodnia ponownie pokazała, że potrafi być liderem proklimatycznych zmian oraz symbolem sprawiedliwej transformacji. 

Konferencja uwidoczniła silne zaangażowanie władz wojewódzkich we wdrażanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz ich przekonanie o konieczności przedłużenia unijnego wsparcia dla łagodzenia społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków transformacji energetycznej. Wydarzenie oficjalnie otworzył Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, a jeden z paneli dyskusyjnych otworzyło wystąpienie Małgorzaty Staś, dyrektorki ds. Transformacji Regionu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. 

Na wydarzeniu zabrakło niestety przedstawicieli polskiego rządu – co tym bardziej zaskakuje, że “Doroczny Dialog Polityczny” był przedstawiany jako jeden z ostatnich akordów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Polska Zielona Sieć podkreśla, że do zakończenia procesu sprawiedliwej transformacji wciąż daleka droga, a aktywne zaangażowanie rządu pozostaje kluczowe i niezbędne.