Telewizja Bogatynia wyprodukowała film o tym, Jak młodzi ludzie widzą swoją przyszłość w regionie Turowa. Niestety ich słowa nie napawają optymizmem.

Lokalna młodzież boryka się z problemami takimi jak wykluczenie komunikacyjne, za małej liczby miejsc do spędzania wolnego czasu i brakiem wizji rozwoju oraz perspektyw znalezienia interesującego miejsca pracy w przyszłości. Jedno jest pewne – nie chcą oni wiązać swoich planów zawodowych z kopalnią i elektrownią Turów. Po zakończeniu szkoły najbardziej prawdopodobną dla nich wizją jest wyjechanie z miasta.

Jak miasto, region ma się w przyszłości rozwijać i prosperować, gdy aktualnie nie zapewnia młodzieży atrakcyjnych miejsc do spędzania wolnego czasu czy wizji pracy za godne wynagrodzenia w przyszłościowych gałęziach gospodarki? Aby nie upadł w wyniku depopulacji musi już teraz planować swoją transformację i inwestować również w usługi publiczne. Jak wskazują w filmie dwie młode mieszkanki Bogatyni, nawet dostanie się do szkoły jest niezwykle kosztowne w związku z drogimi i rzadkimi kursami prywatnych przewoźników. To nie zachęca do pozostania w mieście.

Film można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.tvbogatynia.pl/artykul/6895,przyszlosc-bogatyni-oczami-mlodych

Alina Pogoda, Polska Zielona Sieć