“Wszystko pięknie, ale czy to się opłaca”? To jedno z pytań, które często pojawia się w głowach ludzi chcących założyć spółdzielnię energetyczną. Otóż własny, tańszy prąd to tylko jeden z powodów dlaczego warto się zaangażować w budowanie energetyki obywatelskiej. Polska Zielona Sieć serdecznie zaprasza na warsztaty, których tematem będą spółdzielnie energetyczne.

Warsztaty w województwie dolnośląskim są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych tym tematem .Szczególnie gorąco zapraszamy samorządowców i organizacje społeczne.

Spółdzielnie energetyczne i energetyka obywatelska to temat niezwykle ważny i na czasie. W Europie trwa transformacja energetyczna. Szybko rozwija się sektor odnawialnych źródeł energii. Rosyjska inwazja na Ukrainę pogłębiła światowy kryzys energetyczny i uzmysłowiła nam jak zgubnym jest uzależnienie od paliw kopalnych, zwłaszcza tych importowanych. W obliczu tego kryzysu wzrasta rola spółdzielni energetycznych. W czasach szybujących pod niebo cen energii mogą one zapewnić swoim członkom energię odnawialną po niższych kosztach, bo nie muszą korzystać z drożejącej oferty rynkowej.

Podczas warsztatów dowiesz się m.in.: 

  • czym są społeczności energetyczne, 
  • jak wygląda współczesny kontekst klimatyczny i społeczny ich zakładania
  • jakie jest obowiązujące prawo i jakie są realia zakładania spółdzielni energetycznej w Polsce. 
  • jak to zrobić w praktyce, co zilustruje  przykład zakładania i działalności polskiej spółdzielni energetycznej “Słoneczny Serock”.

Warsztaty odbędą się 21 września 2022 roku w godzinach 10.00 – 15:00, w Łużyckim Centrum Rozwoju w Lubaniu.

Spotkanie będzie prowadzone przez Zuzannę Sasiak, koordynatorkę kampanii “Więcej niż Energia” w Polskiej Zielonej Sieci oraz Jakuba Szymańskiego, prezesa spółdzielni energetycznej “Słoneczny Serock”. 

Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić FORMULARZ

Aktualności