Polska Zielona Sieć wraz z Dolnośląską Agencją Energii i Środowiska przeprowadziła szkolenie dla powiatu zgorzeleckiego dotyczące efektywności energetycznej. Szkolenie było dedykowane dla samorządów regionu zgorzeleckiego, przed którymi stoi wyzwanie transformacji energetycznej.

W powiecie zgorzeleckim znajduje się wiele budynków wybudowanych jeszcze przed II wojną światową. Są to zarówno budynki mieszkalne, jak i należące do administracji publicznej. Ze względu na ich wiek i energochłonność potrzebują pilnej termomodernizacji. Dzięki niej budynki te będą bardziej wydajne energetycznie i mniej kosztowne w eksploatacji. To duża korzyść nie tylko dla właścicieli budynków, bo nie ma tańszej energii, niż ta zaoszczędzona, ale też dla środowiska.

W związku z tym Polska Zielona Sieć oraz Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska przeprowadziły szkolenie wraz z udziałem firm i instytucji, które przybliżyły samorządom tematykę efektywności energetycznej oraz termomodernizacji budynków, również tych zabytkowych.

Podczas spotkania przedstawiono następujące zagadnienia:

  1. Poprawa efektywności energetycznej w budynkach.
  2. Wsparcie techniczne w zakresie: termomodernizacji przegród zewnętrznych oraz modernizacji systemu grzewczego.
  3. Mechanizmy finansowania poprawy efektywności energetycznej.

Firma Viessmann wskazała na zalety instalacji pomp ciepła w budynkach, firma Kooltherm przybliżyła tematykę izolacji ścian dzięki cienkim płytom termoizolacyjnym a przez JMA partner zostały wskazane technologie użycia tynków ciepłochronnych, które również mogą zostać użyte przy termomodernizacji obiektów zabytkowych.

Podczas szkolenia obecni byli również przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, firmy SWISSPACER, Saint-Gobain, Atlas i bank BNP Paribas.

Prezentacje ze szkolenia znajdują się na stronie Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska.

To było drugie szkolenie w tym regionie węglowym zorganizowane przez Polską Zieloną Sieć.

Alina Pogoda, Polska Zielona Sieć

Aktualności