Co po węglu? Wysłuchanie jest okazją do zaprezentowania opinii różnych osób i środowisk na temat transformacji energetycznej, społecznej i gospodarczej województwa śląskiego oraz wizji przyszłości tego regionu. Mieszkańcy i mieszkanki Górnego Śląska podzielą się podczas niego swoim zdaniem w kwestii rozwoju regionu.

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz Fundacją “Rzecz Społeczna” zapraszają wszystkie mieszkanki i mieszkańców województwa śląskiego oraz zainteresowanych losem regionu do udziału w Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym na temat przyszłości regionu w obliczu transformacji energetycznej, społecznej i gospodarczej.

Wysłuchanie online odbędzie się 23 czerwca 2022 r. w godz. 10.00-15.00. Podczas Wysłuchania będzie można wyrazić swoje opinie, obawy i pomysły na temat przyszłości województwa śląskiego. W Wysłuchaniu wezmą też udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości.

Motywem przewodnim wysłuchania będzie wizja rozwoju województwa śląskiego do 2030 roku w trakcie “odchodzenia od węgla”. Węgiel stanowił bowiem nie tylko istotne źródło dochodu, ale był także elementem stylu życia, lokalnej dumy czy regionalnej tożsamości.

Górny Śląsk już teraz przechodzi transformację, tworzy i wymyśla na nowo swoją przyszłość. Konieczne jest zbudowanie nowej gospodarki i nowej jakości życia w regionie. Transformacja tego największego w Polsce regionu węglowego musi być prowadzona zgodnie z wizją i wolą jego mieszkańców i mieszkanek, ponieważ to oni tutaj żyją, pracują i spędzają swój wolny czas.

Tym ważniejsze jest, aby transformacja w regionie odbywała się w mądry, przejrzysty i sprawiedliwy sposób, uwzględniając potrzeby środowiska naturalnego, gospodarki, ale przede wszystkich interesy mieszkańców i mieszkanek. Dlatego zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do wzięcia udziału w Wysłuchaniu Publicznym.

Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny znajduje się TUTAJ.

Alina Pogoda, Polska Zielona Sieć

Aktualności