W spotkaniu uczestniczyli Maciej Sytek, Pełnomocnik zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. Restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej, przedstawiciele Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, przedstawiciele ZE PAK, i my, przedstawiciele lokalnych organizacji i mieszkańców Zmieniamy Konin.

Już w czasie sesji plenarnej, otwierającej posiedzenie padło kilka interesujących informacji:

  1. Program nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen „European Green Deal” to połączenie wszystkich polityk unijnych związanych z tematem transformacji. Ma na celu działania łączne, międzysektorowe, gwarantujące pracę nad projektami mającymi przynieść realne zmiany.
  2. Powstanie Fundusz Sprawiedliwiej Transformacji. To już pewne. Wciąż jednak trwają dyskusje na temat wygospodarowania większego budżetu i technicznych warunków starania się o środki. Wciąż wszyscy czekamy i przygotowujemy się do 2021 roku, kiedy to środki mają zostać uruchomione.
  3. Trwają także rozmowy dotyczące poszerzenia zakresu funkcjonowania Platformy, np. o regiony eksploatacji torfu i łupków. Każdy region bowiem powinien dostać wsparcie w zależności od jego szczególnych potrzeb i warunków lokalnych.
  4. Wkrótce zostanie opublikowany informator na temat Funduszu Sprawiedliwiej Transformacji (Just Transition Fund) – być może już pierwsze szczegóły poznamy w końcu listopada, gdy odbędzie się podsumowanie roczne działania tzw. Platformy Węglowej w Goerlitz. Sam fundusz będzie jednak niewystarczający, żeby zaspokoić potrzeby wszystkich regionów. Stąd informacje o tym, że cały przyszły budżet UE będzie sprzyjał transformacji. Także dyrekcje generalne będą pracować łącznie, np. DG Regio i DG Energy.
  5. Kolejne regiony zaczęły pracę nad transformacją :
  • Niemcy i Czechy mają najbardziej zaawansowane programy na poziomie rządowym, angażujące wszystkich interesariuszy (Przewodniczący podkreślił, że takie zaangażowanie jest pożądane z punktu widzenia UE). Programy obejmują kilka regionów.
  • Słowacja opracowała mapę drogową działań w ramach odchodzenia od węgla.
  • Zaskoczeniem są Węgry, które ogłosiły odejście od węgla do 2028 roku i pracują nad planami działań do 2030 roku.
  • Hiszpania ogłosiła zakończenie wydobycia do 2030 roku.
  • Rumunia pracuje nad programem dla regionu Jiu Valley.
  • Polska i Czechy prowadzą rozmowy z przedstawicielami komisji i instytucji, np. EBI, Jaspers w temacie testowych projektów.
  1. Osiągnięto dużą dynamikę prac w temacie Sprawiedliwiej Transformacji. Dajemy sygnał innym, żeby podejmować decyzje o odejściu od węgla w najbliższym czasie. Nawiązano dialog z przedstawicielami Republiki Południowej Afryki, która jest w podobnym miejscu, jak wiele europejskich regionów.
  2. Ogłoszono rezultaty naboru do wsparcia technicznego Sekretariatu Platformy Regionów. Aplikowało 7 regionów, każdy został zakwalifikowany. Z Polski wsparcie otrzymają Śląsk i Małopolska. Wielkopolska Wschodnia nie aplikowała o wsparcie.
  3. Zostanie ograniczona liczba posiedzeń w Brukseli (z 3 do 2), tak, aby dać więcej czasu na konkretną pracę regionów oraz budowanie współpracy międzyregionalnej, ale także zostawi to więcej czasu Sekretariatowi Platformy na przygotowanie wsparcia technicznego dla regionów.

Tekst pochodzi ze strony: Transformacja Wielkopolski Wschodniej

Aktualności