Artykuły2019-09-04T13:11:02+02:00

Artykuły

501, 2020

Polscy politycy nie mają pojęcia, czym naprawdę jest sprawiedliwa transformacja.

Do ostatniej chwili politycy zapewniali pracowników kopalni Makoszowy, że kopalnia nie zostanie zamknięta, odbierając im szansę na wcześniejsze przygotowanie się do takiego rozwoju sytuacji. Bo polscy politycy lubią powoływać się na sprawiedliwą transformację, ale tak naprawdę nie wiedzą, co to znaczy. Polacy na tym stracą.

1302, 2019

Stawka większa niż węgiel

Przy obecnej wiedzy o skutkach zmian klimatu postulat jak najszybszego odejścia od węgla trudno uznać za radykalny – to raczej niezbędne minimum. Tym bardziej, że transformacja energetyczna może przynieść Polsce kilka ważnych korzyści wykraczających poza sferę energetyki – o ile zostanie dobrze przeprowadzona.

412, 2018

Barbórka bez węgla

Żeby uratować klimat, trzeba przestać spalać węgiel. Ale czy trzeba przy tym odbierać szacunek ludziom, którzy go przez dziesięciolecia wydobywali, i wymazywać ich tożsamość?

3011, 2017

Plan B: Polacy bez wsparcia rządu szykują się na przyszłość bez węgla.

W ciągu ostatniej dekady Unia Europejska nie szczędziła wysiłków na rzecz ambitnego kursu w polityce klimatycznej i energetycznej, jednak Polska za każdym razem odpowiadała buńczuczną postawą, niejednokrotnie sprzeciwiając się porozumieniom. Bez względu na to, czy u władzy są liberałowie, czy narodowi konserwatyści, polscy politycy wydają się zgodni co do tego, że w przewidywalnej przyszłości węgiel pozostanie głównym źródłem zaspokajania potrzeb energetycznych kraju.

Przejdź do góry