Artykuły
Pierwsze spotkanie Forum Partnerstwa Wielkopolski Wschodniej
W czwartek 26 listopada przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców oraz organizacji społecznych [...]
Transformacja Wielkopolski Wschodniej – z czym zaczynamy 2020 rok?
Autorzy funpage’a Transformacja Wielkopolski Wschodniej podsumowują ostatnie dwa lata [...]
Jaka jest recepta na problemy, które powstaną po zamknięciu kopalni?
Wiemy, że wielu oczekuje prostej recepty. Niestety na złożony [...]
Polscy politycy nie mają pojęcia, czym naprawdę jest sprawiedliwa transformacja.
Do ostatniej chwili politycy zapewniali pracowników kopalni Makoszowy, że kopalnia nie zostanie zamknięta, odbierając im szansę na wcześniejsze przygotowanie się do takiego rozwoju sytuacji. Bo polscy politycy lubią powoływać się na sprawiedliwą transformację, ale tak naprawdę nie wiedzą, co to znaczy. Polacy na tym stracą.
Transformacja energetyczna czy Sprawiedliwa Transformacja? To dwa różne pojęcia!
O transformacji mówi się od niedawna coraz więcej. Jedni [...]
Stawka większa niż węgiel
Przy obecnej wiedzy o skutkach zmian klimatu postulat jak najszybszego odejścia od węgla trudno uznać za radykalny – to raczej niezbędne minimum. Tym bardziej, że transformacja energetyczna może przynieść Polsce kilka ważnych korzyści wykraczających poza sferę energetyki – o ile zostanie dobrze przeprowadzona.
Szkodliwa dwulicowość Polski w kwestii sprawiedliwej transformacji.
Katowice – na konferencji klimatycznej w Katowicach Polska poprze ideę sprawiedliwej transformacji, jednak poparcie to jest nieszczere. Na forum krajowym obecny rząd zdecydowanie odrzuca możliwość odejścia Polski od węgla.
Barbórka bez węgla
Żeby uratować klimat, trzeba przestać spalać węgiel. Ale czy trzeba przy tym odbierać szacunek ludziom, którzy go przez dziesięciolecia wydobywali, i wymazywać ich tożsamość?
Polska: brak zasady partnerstwa w Platformie dla regionów węglowych sprzyja przedsiębiorstwom górniczym.
Wszystko wskazuje na to, że sposób, w jaki Polska przeprowadza wstępny wybór projektów na poziomie krajowym w ramach zainicjowanej przez Komisję Europejską Platformy dla regionów węglowych w okresie transformacji, nie wpisuje się w architekturę partnerstwa.
Lokalna społeczność protestuje przeciwko nowym kopalniom na Górnym Śląsku.
Społeczność i władze lokalne zamieszkałego przez 9 tysięcy osób Imielina protestują przeciwko planom Polskiej Grupy Górniczej (PGG) chcącej rozpocząć wydobycie węgla ze złoża Imielin-Północ, które pokrywa się z połową terytorium miasta.
Plan B: Polacy bez wsparcia rządu szykują się na przyszłość bez węgla.
W ciągu ostatniej dekady Unia Europejska nie szczędziła wysiłków na rzecz ambitnego kursu w polityce klimatycznej i energetycznej, jednak Polska za każdym razem odpowiadała buńczuczną postawą, niejednokrotnie sprzeciwiając się porozumieniom. Bez względu na to, czy u władzy są liberałowie, czy narodowi konserwatyści, polscy politycy wydają się zgodni co do tego, że w przewidywalnej przyszłości węgiel pozostanie głównym źródłem zaspokajania potrzeb energetycznych kraju.