Polska Zielona Sieć zaprasza na międzynarodową konferencję “Przeminęło z węglem. Regiony górnicze w poszukiwaniu nowej energii”. Wydarzenie odbędzie się 19 października br. w godz. 9.30-16.30 w Centrum Prasowym Newserii przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie.

W pierwszym panelu dyskusyjnym o neutralności klimatycznej regionów węglowych wezmą udział m.in. Frans Timmermans, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Joanna Maćkowiak-Pandera, Prezeska Forum Energii.

W dyskusjach na temat zaangażowania społecznego w proces transformacji wezmą udział Félix Mailleux, Doradca ds. Klimatu, Energii i Polityki Przemysłowej w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, Dagmar Schmidt, Prezeska organizacji „Łużyckie Perspektywy” i przedstawiciel górniczego związku zawodowego.

W rozmowie na temat doświadczeń Polski i Niemiec w czasach kryzysu energetycznego weźmie udział m.in. Sven Tischer, Zastępca Komisarza Premiera Brandenburgii ds. Łużyc, Mariusz Musiałowski, Burmistrz Kleczewa i Magdalena Bartecka, Kierowniczka programu Sprawiedliwa Transformacja w Polskiej Zielonej Sieci.

Podczas konferencji odbędzie się premiera raportu autorstwa prof. Przemysława Sadury o procesie włączania różnych grup mieszkańców w sprawiedliwą transformację, w regionach węglowych. Prof. Sadura przeprowadził dziesiątki rozmów z uczestnikami procesu transformacji w Wielkopolsce Wschodniej – związkami zawodowymi, samorządowcami, przedstawicielami pracodawców czy organizacji pozarządowych. Raport ten jest esencją wniosków zebranych z pracy lokalnej społeczności z ostatnich dwóch lat przygotowywania się do przemiany lokalnej gospodarki w duchu sprawiedliwej transformacji.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Szczegółowy program znajduje się tutaj.

Aby wziąć udział w konferencji należy wypełnić formularz rejestracyjny. Zapraszamy!

Aktualności