Globalne ocieplenie przyspiesza, a wraz z nim prędkości nabiera wiatr zmian w regionach węglowych. Zamknięcie kopalni i elektrowni rodzi kolejne trudności – górnicy potrzebują pracy, regiony szukają nowej tożsamości, lokalna społeczność zmaga się z perspektywą ubóstwa i wykluczenia. Przed mieszkańcami kolejne wyzwania. Wśród nich najważniejszych wydaje się galopujący kryzys energetyczny, który coraz silniej kształtuje rzeczywistość i zmusza do poszukiwania nowych źródeł energii.  

Naprzeciw tym wyzwaniom staje Polska Zielona Sieć (PZS), organizacja pozarządowa, która pomaga przygotować regiony do transformacji, aby była ona jak najbardziej sprawiedliwa dla pracowników i mieszkańców. PZS jest organizatorką międzynarodowej konferencji “Przeminęło z węglem. Regiony górnicze w poszukiwaniu nowej energii”. Wydarzenie odbędzie się 19 października br. w godz. 9.30-16.30 w Centrum Prasowym Newserii przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie. Udział w konferencji jest bezpłatny. Aby wziąć udział w konferencji należy wypełnić formularz rejestracyjny. 

W kierunku zeroemisyjności 

Imprezę otworzy podróż w przyszłość. W pierwszym panelu będziemy dyskutować o neutralności klimatycznej w regionach górniczych. Inspiracją jest Wielkopolska Wschodnia, w której kończą się zasoby węgla brunatnego, a która zamierza zostać pierwszym zeroemisyjnym regionem w Polsce. I to już w 2040 roku! Błyskawiczne tempo zmian klimatycznych sprawia, że temat ten jest coraz bardziej palący. Czy regiony górnicze, które i tak ulegają głębokim zmianom strukturalnym mogą być forpocztą nowej klimatycznej jakości? O przeszkodach, możliwościach i wyzwaniach opowie grono ekspertów, wśród których będą m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady Ministrów, rządu Republiki Federalnej Niemiec oraz reprezentanci niezależnych instytucji badawczych

Mieszkańcy na rzecz klimatu 

Ale to nie tylko władze państwowe nadają kierunek transformacji regionów górniczych. Zarówno w polskich, jak i niemieckich doświadczeniach z kształtowaniem powęglowej rzeczywistości nie mogło zabraknąć lokalnej społeczności. Transformacja jest sprawiedliwa tylko wtedy, jeśli uczestniczą w niej pracownicy i pracowniczki, mieszkańcy, przedsiębiorcy i młodzież. W ostatnim panelu o oddolnym zaangażowaniu opowiedzą goście, którzy nową energię widzą nie w stołecznych i unijnych urzędach, ale w zakładzie pracy, wśród sąsiadów i na uczelni.  

Kryzys energetyczny. Doświadczenia Polaków i Niemców

Jakkolwiek przyjazne dla klimatu, zamykanie kopalń niepokoi górników i ich rodziny. I to nie tylko ich: gminy boją się dziur w budżecie, regiony wyludnienia, a młodzież braku perspektyw. Dodatkowo niepewność potęguje coraz intensywniejszy kryzys energetyczny, który w obliczu nadciągającej zimy niesie ze sobą widmo braku ciepła i energii elektrycznej. Z problemami zrodzonymi przez transformację regionów węglowych mierzą się też inne państwa w Europie, kłopoty energetyczne zaś to doświadczenie niemal całego kontynentu. Jak radzą sobie z nimi Polacy, a jak Niemcy? W jednym z paneli goście z obydwu stron Odry opowiedzą o tym, jak radzą sobie ze zmianami, które wywołuje odchodzenie od wydobycia węgla. 

Premiera raportu 

Podczas konferencji odbędzie się premiera raportu o modelowym procesie włączania różnych grup mieszkańców w oddolne kształtowanie zmian w regionach węglowych. Udział społeczności to jeden z najważniejszych elementów tego, w jaki sposób powinna przebiegać sprawiedliwa transformacja. Polska Zielona Sieć od lat prowadzi szkolenia i warsztaty oraz organizuje wydarzenia, na których spotykają się różne strony procesu. O łączeniu energii mieszkańców w tym modelu opowie sam autor raportu, prof. Przemysław Sadura.

Konferencja “Przeminęło z węglem. Regiony górnicze w poszukiwaniu nowej energii” będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy regionami węglowymi i miejscem prezentacji wyzwań w szerszym świetle. Polska Zielona Sieć serdecznie zaprasza do udziału wszystkich zainteresowanych!

Patronami konferencji są:
Newseria,  Newseria Biznes ,  Newseria Innowacje , Business Magazine, Biznes i Ekologia, Ekonatura, Teraz Środowisko, GlobEnergia, Wysokie Napięcie, Energia i Recykling, Portal Komunalny, Świat OZE, Zielone Wiadomości, ecieplo.pl.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Oddolne, Zrównoważone, Odnawialne – Laboratorium Sprawiedliwej Transformacji w polskich i
niemieckich regionach węglowych”. Projekt realizowany przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć finansowany przez Europejską Inicjatywę na Rzecz Klimatu – European Climate Initiative (EUKI). EUKI jest instrumentem finansowania projektów przez Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Atomowych (BMU) Republiki Federalnej Niemiec. Wdrażanie instrumentu wspiera Niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej (GIZ).

Aktualności