Przedłużenie finansowania sprawiedliwej transformacji – to najważniejsza rekomendacja unijnej grupy roboczej ds. przyszłości sprawiedliwej transformacji. W przygotowaniu publikacji brała udział m.in. Polska Zielona Sieć.

Rozmowy na temat kształtu budżetu Unii Europejskiej na lata 2028-2034 nabierają tempa. Jednym z elementów dyskusji jest kwestia przedłużenia wsparcia dla sprawiedliwej transformacji regionów węglowych. Obecnie proces jest finansowany przez Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji, z którego Polsce przyznano ponad 17 mld zł na łagodzenie odchodzenia od węgla. Nie jest natomiast pewne, czy w kolejnych siedmioletnich ramach finansowych wsparcie to zostanie utrzymane, a jeśli tak, to jaką przyjmie formę. 

W celu wypracowania odpowiednich rekomendacji unijna Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) powołała w lutym Grupę roboczą ds. Przyszłości Sprawiedliwej Transformacji. W jej skład weszli przedstawiciele niemal wszystkich państw Unii Europejskiej, a wśród nich eksperci, urzędnicy, samorządowcy, przedsiębiorcy, naukowcy, związkowcy i reprezentanci społeczeństwa obywatelskiego. Pośród tych ostatnich znajduje się Mateusz Kowalik z Polskiej Zielonej Sieci. 

W lipcu br. został opublikowany finałowy zestaw rekomendacji dot. przyszłości sprawiedliwej transformacji. Kluczowe zalecenia obejmują: 

  • przedłużenie funkcjonowania Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji,
  • wzmocnienie terytorialnego wymiaru wdrażania przedsięwzięć wraz z uwzględnieniem udziału lokalnych społeczności w ich planowaniu,
  • polepszenie wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw,
  • usprawnienie procedur i jeszcze większa pomoc techniczna dla instytucji zarządzających wydawaniem środków. 

Zapraszam do lektury publikacji, która jest dostępna na stronach Komisji Europejskiej – całość można przeczytać pod tym linkiem