Polska Zielona Sieć przesłała posłom i posłankom polskiego parlamentu materiał tezowo informacyjny „Turów – szansa na sprawiedliwą transformację” autorstwa Aliny Pogody i Mateusza Kowalika. Jest to zbiór najważniejszych informacji oraz tez, które mogą zostać użyte podczas konferencji prasowej czy wypowiedzi, której tematem będzie transformacja regionu Turowa.

W materiale informacyjnym przedstawiamy najważniejsze informacje na temat kopalni i elektrowni Turów, w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z uchyleniem decyzji środowiskowej dla kopalni.

W materiale tezowym stawiamy rekomendacje w kontekście działań koniecznych do przeprowadzenia efektywnej transformacji tego regionu. W regionie od wielu lat obecna jest narracja o funkcjonowaniu kopalni do 2044 r., choć ekonomiczne megatrendy wskazują, że kompleks Turów zostanie zamknięty o wiele wcześniej. Aby region Turowa nie stracił szansy na sprawiedliwą transformację konieczne jest opracowanie rzetelnego planu odejścia od węgla w regionie i utworzenie alternatywy gospodarczej. 

Region musi sięgnąć po fundusze UE na transformację, które ruszą w 2028 roku. Aby to zrobić konieczne są działania, które opisujemy, dzięki którym rozmowy na temat uzyskania odpowiedniego wsparcia funduszy będą poparte faktycznymi staraniami i planami.

Link do dokumentu

Polska Zielona Sieć