Czy tereny pogórnicze to ziemia obiecana czy ziemia niczyja? Czy jest szansa na zmianę prawa dotyczącego gruntów i budynków pokopalnianych? Czy tereny pokopalniane zostaną w końcu odblokowane pod inwestycje? Czy śląscy politycy są gotowi zawrzeć ponadpartyjny sojusz w tej sprawie? To pytania, które padną podczas nietypowej debaty wyborczej poświęconej wyłącznie terenom pokopalnianym.
– To często jedne z najbardziej atrakcyjnych działek w śląskich miastach: położone między węzłami komunikacyjnymi, o dużej powierzchni i z olbrzymim potencjałem biznesowym i kulturalnym. Tymczasem tereny pogórnicze od wielu lat nie są wystawiane na sprzedaż i zamieniają się w nieużytki – wyjaśnia Alina Pogoda, specjalistka ds. sprawiedliwej transformacji z Polskiej Zielonej Sieci.
Debata wyborcza “Ziemia obiecana czy ziemia niczyja? Los terenów pogórniczych po wyborach.” transmitowana będzie na profilu facebookowym Polskiej Zielonej Sieć: https://www.facebook.
W dyskusji wezmą udział kandydaci ze wszystkich komitetów wyborczych: Anna Mandrela (Konfederacja), Krzysztof Gadowski (KO), Piotr Pyzik (PiS), Piotr Masłowski (Trzecia Droga Polska 2050 – PSL), Maciej Konieczny (Lewica) i Ewa Fendrych (Bezpartyjni Samorządowcy). W ostatniej turze pytań głos zabiorą także eksperci reprezentujący środowisko samorządowców, związków zawodowych i organizacji pozarządowych.
– Bardzo ważne jest dla nas, aby porozmawiać o terenach pokopalnianych również w szerszym kontekście społecznym: kto decyduje o ich przeznaczeniu i w jaki sposób są one przygotowywane do dalszego wykorzystania – podkreśla Magdalena Bartecka, ekspertka Polskiej Zielonej Sieci. – Ten temat jest szczególnie ważny, bo województwo śląskie otrzymało właśnie ponad 2 miliardy euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Te pieniądze mogą być szansą na drugie życie terenów pokopalnianych – dodaje ekspertka.
Organizatorem debaty wyborczej jest Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć i Stowarzyszenie Pacjent Europa.