autorka: Alina Pogoda

Polska może stracić 1 mld euro z dwóch miliardów pochodzących z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, przeznaczonych na dekarbonizację

14 lutego ukazała się propozycja budżetu Unii Europejskiej, w którym sugeruje się ukaranie krajów, które nie podpisały celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Skutkiem tego będzie zmniejszona ilość pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które miałyby być przeznaczone na działania związane z dekarbonizacją przemysłu i zielonym rozwojem regionów węglowych. 

Polska z siedmioletniego budżetu o wysokości 7,5 miliarda euro miała otrzymać najwięcej, bo aż 2 miliardy, ale jak proponuje przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michael, w związku z opieszałą postawą polskiego rządu, nasz kraj będzie mógł liczyć na co najwyżej połowę tej kwoty. Przypominamy, że Polska jest jedynym krajem UE, który nie podpisał celu neutralności klimatycznej, a polski premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że cele porozumienia paryskiego są zbyt ambitne i nasz kraj nie jest w stanie w tym momencie się do nich dostosować.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że jeśli w czerwcu tego roku Polska nie przyjmie celu neutralności, to powinna zostać usunięta z mechanizmu funduszy Europejskiego Zielonego Ładu.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma wspierać m.in. rewitalizację terenów pokopalnianych i niwelowanie szkód górniczych, inwestycje ograniczające emisję CO2, zwiększające efektywność energetyczną i rozwój odnawialnych źródeł energii, tworzenie nowych miejsc pracy, innowacje – w tym społeczne, kursy zawodowe i inkubatory przedsiębiorczości, inwestycje w cyfryzację i nowe technologie, małe i średnie firmy oraz start-upy.

Aktualności